Dom możemy ogrzewać różnymi materiałami i różnym paliwem. Wybór jest niemały i zależy od uwarunkowań osobistych, dostępności takiego opału w okolicy no i oczywiście od ceny. Który warto wybrać?

Dzisiaj zajmiemy się kolejną dawką paliwa, którym możemy palić w naszych piecach. Na pierwszy rzut bierzemy drewno oraz pellety. Oba wymienione paliwa są paliwami odnawialnymi, jednak to drewno jest bardziej uniwersalne i może być wykorzystywane zarówno w piecach jak i w kominkach lub kotłach bez podajników. Pellety natomiast zastosujemy w przypadku posiadania kotłów z podajnikiem. Drewno jest jednym z tańszych opałów, jednak wymaga nieco pracy. Przy prawidłowym spalaniu drewno w kawałkach może kosztować ok. 0,15 zł/kWh, jednak wymaga to pewnych umiejętności oraz większego zaangażowania. Pellety natomiast stosuje się w kotłach automatycznych, a niektóre posiadają nawet funkcję samoczynnego rozpalania. Te paliwo jest czyste i dość wygodne, ale koszty będą większe od drewna wynosząc między 0,20 a 0,25 zł/kWh.

Coraz bardziej popularnym rodzajem ogrzewania domu jest pompa ciepła – zastępuje ona kocioł, ale diametralnie się od niego różni. Nie wydziela ona ciepła tak jak w przypadku pieców, ale pobiera je z otoczenia i oddaje je do wnętrze domu. Dzięki temu cena ciepła jest jedną z najmniejszych (podobnie jak w przypadku drewna) i wynosi ok. 0,15 zł/kWh do 0,25 zł/kWh. Jej plusem jest to, że można ją założyć w każdym domu, a jej obsługa jest.. bezobsługowa – działa w pełni automatycznie. Do rozprowadzania ciepła najlepsze będzie ogrzewanie płaszczyznowe, ponieważ do jej pracy będzie potrzebna niższa temperatura wody w obiegu grzewczym. Czemu jednak nie jest ona tak powszechna jak piece węglowe czy na drewno? Otóż w głównej mierze chodzi o brak wiedzy na jej temat oraz nie ma co ukrywać dość wysoka cena. Przykładowo pompa o mocy 10 kW, która wykorzysta powietrze z zewnątrz będzie nas kosztowała ok 20 tyś. złotych. Pompa, która będzie miała sondy w gruncie będzie kosztowało ponad dwukrotnie więcej. Które ogrzewanie będzie najlepsze? Wszystko zależy od nas i w sumie zasobności naszego portfela. Jeżeli mamy odpowiednie warunku, siłę i lubimy drewno to piec na drewno lub kominek będzie odpowiednim ogrzewaniem. Jeżeli lubimy wygodę to pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe będzie lepszym wyborem. Należy również pamiętać o tym, że warto mieć w rezerwie drugi rodzaj ogrzewania. Dobrym sposobem jest np. ogrzewanie kominkowe oraz np. ogrzewanie gazem ziemnym, jeżeli mamy takie możliwości infrastrukturalne.