Mieszkając w mieście i wyglądając za okno często widzimy coś czego jeszcze tak niedawno nie było. Mowa o smogu, który nie jest ani dobry dla naszego zdrowia ani nie pachnie zbyt przyjemnie. By sprawdzić jakość powietrza nas otaczającego niezbędny będzie miernik smogu.

W ostatnim czasie mierniki jakości powietrza stały się niezwykle popularne. Za ich pomocą jesteśmy w stanie ocenić stan i jakość powietrza, a dokładniej dowiemy się jaki jest poziom pyłów, które możemy wdychać. Smogiem nazywamy zanieczyszczone powietrze, które wygląda jak mgła zawierająca zbyt wysokie stężenie gazów toksycznych oraz pyłów. Dopuszczalne stężenie pyłów zawieszony nie powinna przekraczać 50 ug/m3 w przypadku cząsteczek o średnicy mniejszej niż 10 mikrometra oraz 25 ug/m3 w przypadku cząsteczek o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra. Należy pamiętać, że smog nie jest obojętny dla naszego organizmu, dlatego warto wiedzieć czy w naszej okolicy „grasuje” smog. Co wdychamy możemy sprawdzić dzięki stacjom pomiarowym, których dane są udostępniane przez Główny Inspektorat Środowiska. Możemy również zaopatrzyć się w miernik smogu. Większość mierników bada stężenie PM2,5, który uznawane jest za bardziej szkodliwe, jednak na rynku są również modele dzięki którym sprawdzimy stężenie pyłów o innej objętości.

Taki miernik kupimy w wielu miejscach – w Internecie jak i stacjonarnie. Przed zakupem warto zdecydować się na jakiś konkretny model, którego cena będzie najkorzystniejsza. Trzeba również zwrócić uwagę czy sprzedawca nie próbuje nas naciągnąć, ponieważ smog jest ostatnio gorącym tematem i ludzie próbują na tym najzwyczajniej w świecie zarobić. W sprzedaży znajdziemy urządzenia małe, które są mobile, jak i duże które będą odpowiednie do kontrolowania jakości powietrza w mieszkaniu. Niektóre mierniki są bardziej rozbudowane i pokazują dodatkowe pomiary, takie jak stężenie dwutlenku węgla, wilgotność powietrza czy temperaturę. Ceny są różne i mieszczą się w przedziale między 250 a 1250 zł. Te najdroższe mierzą poziom PM2,5 oraz PM10 oraz dodatkowo temperaturę, wilgotność oraz stężenie CO2. Te tańsze ograniczają się do mierzenia stężenia PM2,5.