Plusem kotłów gazowych jest to, że są bardzo proste w codziennej obsłudze i zawsze gotowe do pracy. Służą do ogrzania naszego domostwa, ale również do podgrzewania wody. Jeżeli już się zdecydujemy na ogrzewanie gazem to jaki kocioł wybrać? Który będzie najlepszym rozwiązaniem do naszego domu?
Wszystkie rodzaje kotłów gazowych mają jedną wspólną cechę – rodzaj paliwa, którym ogrzewają pomieszczenia. Różnią się jednak na te stojące na ziemi i wiszące na ścianie, na jedno oraz dwu funkcyjne, z otwarta oraz zamknięta komorą spalania oraz na tradycyjne i kondensacyjne. Zacznijmy od kotłów wiszących i stojących. Kotły stojące zazwyczaj są większych rozmiarów ponieważ posiadają żeliwny wymiennik ciepła, który ma być oznaką zwiększone wytrzymałości (kotły wiszące wyposażone są w stalowy wymiennik ciepła). Kotły wiszące zazwyczaj zajmują mniejsza powierzchnię od swoich stojących braci. Kotły jednofunkcyjne ogrzewają tylko wodę krążącą w instalacji CO (można jednak dodatkowo dokupić zasobnik podgrzewania wody). Kocioł dwu funkcyjny jest bogatszy właśnie o taki przepływowy wymiennik do podgrzewania wody użytkowej. Nie trzeba instalować dodatkowych urządzeń. Kotły z otwartą komorą spalania pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym się znajdują. Takie pomieszczenia nie mogą być mniejsze niż 8 metrów sześciennych oraz powinien w nich znajdować się otwór o powierzchni co najmniej 200 cm sześciennych. Dodatkowo musi być również zainstalowana wentylacja grawitacyjna z kratką o tej samej powierzchni. Kotły z zamkniętą komorą spalania czerpią powietrze do spalania z zewnątrz. Spaliny nie mają styczności z powietrzem z wnętrza pomieszczenia. Dzięki takiej technologii kocioł może zostać usytuowany w dowolnym pomieszczeniu o powierzchni nie mniejszej niż 6,5 m sześciennego z wentylacją grawitacyjną zakończoną kratką o powierzchnie takiej samej jak w przypadku kotła z otwartą komorą spalania.
Na koniec mamy rozróżnienie kotłów tradycyjnych od kondensacyjnych. Jeżeli chodzi o wygląda to są one niemalże identyczne. Jednak te kondensacyjne są o wiele droższe. Czemu? Są one kilkanaście procent wydajniejsze, zużywając mniej paliwa. Woda powraca do wymiennika z instalacji CO i jest podgrzewana ciepłem, które wydzielane jest podczas wykraplania pary wodnej ze spalin. Oba rodzaje kotłów mogą być jedno lub dwu funkcyjne. Jednak większość kotłów tradycyjnych to kotły z otwartą komorą spalania, chociaż na rynku znajdziemy również te z zamkniętą komorą. Kotły kondensacyjne zawsze są wyposażone w zamkniętą komorę spalania. Wybierając odpowiedni kocił dla siebie trzeba wziąć pod uwagę pomieszczenie, w którym będzie się on znajdował i to właśnie pod nie należy dopierać rodzaj kotła.