Chcą być szczęśliwym posiadaczem kominka dobrze jest wyposażyć się w dodatkowe akcesoria, które nie tylko ułatwią korzystanie z samego kominka, ale równie będą dobrze komponowały się z wystrojem pomieszczenia z kominkiem.

Jednym z przydanych akcesoriów kominkowych są kosze na drewno. Trzeba pamiętać, że tak gdzie kominek to i powinno znajdować się drewno. Jest ono przydatne by było pod ręką by nie trzeba było co rusz wybierać się na zewnątrz po kolejny kawałek. Wybierając taki kosz trzeba wziąć pod uwagę ilość drewna, które będzie się w nim znajdowało oraz styl wnętrza. Ważne jest to również czy kosz ma być tylko ozdobą, czy rzeczywiście będzie również służył do przenoszenia samego drewna. Nawet do małych pomieszczeń jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni koszy, nawet wiklinowy. Na rynku znajdziemy wiele koszy, o różnych kształtach i pojemnościach, również o różnych stylach. Każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Niezbędnymi akcesoriami będą również narzędzia do czyszczenia kominka. Podstawowy zestaw składa się z trzech części, a więc szufelki, zmiotki oraz pogrzebacza. Taki zestaw będzie wystarczający, ale również niezbędny do odpowiedniego „zaopiekowania” się kominkiem. Dobrze jest również posiadać odpowiednie wiaderko na popiół o pojemności przynajmniej między 10 a 20 litrów. Przydatne mogą się okazać również szczypce do drewna. W tym przypadku również znajdziemy różnej maści narzędzia, zrobione z masy różnych materiałów, takie klasyczne jak i zdobione, które będziemy mogli spokojnie dobrać do wystroju pomieszczenia z kominkiem.

SONY DSC

Kolejne akcesoria, które mogą się przydać to parawan kominkowy, które będzie chronił pomieszczenie i osoby się w nim znajdujące przed iskrami, które będą miały czelność wydostania się z kominka na zewnątrz. Niezbędne będą również różnej maści środki czyszczenia oraz odpowiednie rozpałki, które pozwolą na szybkie rozpalenie w palenisku. Nie powinno się stosować rozpałki, którą przeznaczmy do rozpalania grilla, ponieważ ona mocno kopci i brudzi kominek. Środki do czyszczenia kominka również powinny być odpowiednie – zwykły płyn do mycia szyb będzie niewystarczający. Należ pamiętać również o tym by od czasu do czasu wyczyścić sam kominek w środku ponieważ osadza się tam sadza, która przy nieodpowiednich warunkach może się zapalić.