Wybór kotła, a w tym rodzaju paliwa do ogrzewania naszego domu ma dużo znaczenie. Często dobrze jest mieć również jakąś alternatywę w przypadku np. braku prądu czy awarii sieci gazowej. Jakie jednak możemy wybrać rodzaje paliwa do ogrzania czterech ścian?

Zaczniemy od gazu ziemnego. W naszym kraju nie jest to najpopularniejszy rodzaj paliwa, jednak często się pojawia katalogach. Kocioł w przypadku takiego paliwa nie potrzebuje wygospodarowania oddzielnej kotłowni, można go umieścić zarówno w kuchni czy w łazience. Nawet jeżeli chcielibyśmy wydzielić oddzielne pomieszczenie to nie musi one być duże. Plusem jest również to, że przepisy nie określają rodzaju oraz intensywności wentylacji w przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania. Możemy zastosować wentylację mechaniczną, która jest najtańsza w zrobieniu. Jeżeli mamy dostęp do gazu ziemnego to warto się zastanowić nad takim ogrzewaniem. Wielkimi plusami jest to, że możemy zastosować tutaj pełną automatyzację, bezobsługowość oraz możliwość współpracy zarówno z grzejnikami ściennymi oraz ogrzewaniem płaszczyznowym. Koszt takiego ocieplania jest również przystępny i wynosi ok. 0,25 zł/kWh. Innym paliwem jest gaz płynny, popularniej zwany LPG. Kotły gazowe mogą być zasilane propanem z przydomowego zbiornika, wystarczy wymian dysz oraz w niektórych przypadkach modułu sterującego. Inaczej rozkładają się jednak koszty eksploatacyjne. Jeżeli zbiornik będziemy dzierżawili to cena ciepła wyniesie ok. 0,4 zł/kWh, jeżeli go kupimy to wyniesie 0,25 zł/kWh, ale zbiornik będzie nas kosztował ok 10 tyś. złotych.

Węgiel to najpopularniejsze w Polsce paliwo. Do jego zastosowania zachęca niska cena ciepła, która będzie się wahała w granicach 0,15 do 0,25 zł/kWh. Mimo, że obecne kotły węglowe są dużo nowocześniejsze to nie są one dla każdego. Wprawdzie są one już zautomatyzowane, ale użytkownik i tak musi uzupełniać opał raz na kilka dni, ale również usuwać popiół i czyścić sam piec. Nie mówiąc już o tradycyjnych piecach, w których trzeba rozpalać codziennie i codziennie wyrzucać popiół. Dobrze jest też wiedzieć nie należy kupować pieca o większej mocy niż ta wymagana na zapotrzebowanie danego budynku. Takie działanie może doprowadzić do pracy pieca z obniżoną sprawnością, a dodatkowo będzie powstawać dużo więcej zanieczyszczeń zewnętrznych jak i tych odkładających się w samym kotle. Jednak osobom, którym nie przeszkadza co kilku dniowe „opiekowanie” się piecem węglowym wybranie tego typu ogrzewania może okazać się jednym z tańszych typów ogrzewania własnego domu.