Myśląc o wybudowaniu własnego domu jedną z najważniejszych rzeczy jest zdecydowanie jaki zastosujemy ogrzewanie. Do wyboru jest nie mało, dlatego warto wiedzieć co jest dostępne na rynku by decyzja była racjonalna i spełniała nasze przyszłe wymagania.

Należy pamiętać, że ogrzewanie generuje największe koszty jeżeli chodzi o instalacje domowe. Mowa tutaj zarówno o kosztach eksploatacyjnych, jak i kosztach inwestycyjnych. W Polsce sezon grzewczy nieraz trwa połowę roku, dlatego warto zainteresować się nieco sposobami ogrzewania budynków. Systemy grzewcze dostępne na rynku są różne i ważne jest by wybrać ten odpowiedni dla nas, a nie taki jaki ma np. sąsiad. Jeżeli chodzi o ogrzewanie to do wyboru mamy w głównej mierze grzejniki ścienne, ogrzewanie podłogowe ale również ogrzewanie płaszczyznowe. Ten wybór jest nawet ważniejszy od wyboru kotła czy rodzaju paliwa. Chcąc wymienić grzejniki musimy przygotować się na duży remont, chcąc wymienić ogrzewanie podłogowe musimy liczyć się z remontem generalnym. Najłatwiej będzie wymienić np. kocioł, gdy pojawi się lepsze wydajniejsze paliwo. Prawda jest taka, że wszystko da się zrobić, jednak są rozwiązania które ułatwią wyminę systemu grzewczego. Nie ma również złotego środka. Nikt nie powie nam co jest lepsze – ogrzewanie podłogowe, grzejniki ścienne czy może podgrzewanie sufitowe. Każdy z tych systemów ma swoje wady i zalety.

Grzejniki ścienne będą współpracowały z każdym rodzajem kotła, jednak nie zaleca się ich do instalacji pompy ciepła, ponieważ grzejniki powinny pracować w temperaturach między 55 a 75 stopni Celsjusza, a pompy ciepła w dużo niższych. Planując pompę ciepła lepiej wybrać ogrzewanie płaszczyznowe (może być podłogowe, ścienne czy sufitowe), którego temperatura nie przekroczy 40 stopni Celsjusza. Ogrzewanie podłogowe ma takie ograniczenia, że nie da się jej zasilać bezpośrednio z popularnych u nas kotłów węglowych. Będzie potrzebny układ mieszający obniżający temperaturę do 55 stopni. Chodzi o to, że temperatura podłogi nie może być zbyt wysoka. Temperatura powinna osiągać maksymalnie 29 stopni, a wody 55, z zastrzeżeniem, że te 29 to jest temperatura w największe mrozy – bo normalnie powinna oscylować w granicach 26 stopni Celsjusza. Dlatego zanim wybierzemy odpowiednie ogrzewanie należy zgłębić temat, nabyć wiedzy lub skontaktować się z ekspertem, który pomoże nam w wyborze odpowiednich rozwiązań, skrojonych pod nasze potrzeby.