Dzisiaj zajmiemy się różnymi rodzajami kominków. Pod uwagę weźmiemy te z paleniskami otwartymi, z kasetami kominkowymi oraz z wkładem kominkowym. Który może okazać się odpowiedni?
Zacznijmy od kominków otwartych. Są one zwykle wykorzystywane jako element wystroju pomieszczenia, ponieważ nie ogrzewają całego domu. Praktyka pokazuje również, że rzadko są wykorzystywane. Efektywność grzewcza takich kominków jest niska przez znaczne straty ciepła. Trzeba pamiętać, że kominek przekazuje ciepło przez promieniowanie i dlatego to od ukształtowania komory spalania zależy ukierunkowanie strumienia z ciepłem. Taki kominek powinien być w odpowiedni sposób postawiony, tak aby jego funkcjonowanie było jak najbardziej efektywne. Komora spalania wraz z okapem powinny być utworzone z cegieł (może być również zastosowana płytka szamotowa). Nachylenie tylnej ścianki wraz z okapem powinny tworzyć odpowiednią gardziel, dzięki czemu zapewni to lepszy przepływ spalin. W okapie instalujemy szyber, który pozwoli na zamknięcie wlotu do komina, w momencie gdy nie będzie korzystali z samego kominka. Dzięki takiemu zaprojektowaniu kominka ciepło nie będzie uciekało. Dobrym pomysłem jest również wyposażenie kominka otwartego w przestawny ekran, który będzie chronił wnętrze pomieszczenia przed wypadającymi iskrami. Kominek kasetowy zwykle jest lepszym pomysłem o lepszej efektywności grzewczej. Możemy również odpowiednio przerobić kominek otwarty wstawiając do środka kasety kominowe. Różnią się one od wkładów tym, że mają dodatkowy płaszcz z blachy, który otacza komorę spalania, a także wylot ciepłego powietrza nad drzwiczkami wsadowymi.
Wkłady kominkowe mogą być przystosowane do współpracy z wodną instalacją centralnego ogrzewania lub do pracy w powietrznym systemie ogrzewania, a ten może działać na trzy sposoby. Poprzez bezpośrednie ogrzewanie pokoju, z rozprowadzeniem ciepła po pomieszczeniach w sposób grawitacyjny lub z rozprowadzeniem ciepła po pomieszczeniach w sposób nadmuchowy. Ciepło jest rozprowadzane poprzez nawiewniki, których funkcję pełnią kratki umieszczone w okapie kominka. Ciepło jest również przekazywane przez sam kominek. By rozprowadzić ogrzewanie do innych pomieszczeń trzeba stawić odpowiednie rury, które jednak nie powinny mieć więcej niż 3 czy 4 metry w poziomie – taki system sprawdza się w mały budynkach. W większych trzeba zastosować dodatkowo odpowiedni wentylator nadmuchowy, który będzie przetłaczał powietrze. Regulację temperatury uzyskuje się dzięki sterowaniu pracy wentylatora oraz praca klap znajdujących się na przewodach rozprowadzających.